Lacné hypotéky

Hypotéky sú dnes mimoriadne lacné. Splátky hypotéky vlastného domu sú často nižšie než je nájomné v priemernom byte. Stále viac rodín tak dáva prednosť vlastnému bývaniu pred platením nájomného. Aká lacná môže byť Vaša hypotéka?

Lacné hypotéky

Hypotéka sa stala hlavným prostriedkom financovania väčšiny domov, ktoré sa na Slovensku stavajú. Prakticky zmizli iné formy financovania. Extrémne lacné hypotéky sú preto priaznivou správou pre všetkých ľudí túžiacich po vlastnom dome.

Nemá príliš zmysel sledovať najnižšie úrokové sadzby bánk. Zvyčajne je skoro nemožné splniť všetky podmienky banky k prideleniu toho najlepšieho úroku. Najnižšie sadzby tak najčastejšie zostávajú iba lákadlom. Najnižšie sadzby dnes ponúkajú UniCredit Bank, ČSOB banka, Slovenská sporiteľňa a VÚB banka.

Úrokové sadzby pod 2,5% banky inzerujú už dva roky. Zatiaľ čo v roku 2013 bola takáto úroková sadzba prakticky nedosiahnuteľná určená iba hŕstke najbonitnejších klientov, dnes sa sadzba pod 2,5% stáva realitou i pre bežného žiadateľa o hypotéku. Práve pri úrokových sadzbách pre bežných žiadateľov došlo v poslednom roku k najväčšiemu zlacneniu.

Zníženie úrokových sadzieb a možnosť túto dlhodobo nízku úrokovú sadzbu zafixovať potom robí bývanie v dome mimoriadne dostupné. V roku 2009 dom Ekonomik N14 (5+1+garáž) s pozemkom za 25 000 EUR splácala rodina splátkou 743 EUR mesačne. Dnes rovnaký dom s rovnakým pozemkom spláca rodina splátkou 422 EUR mesačne.

Dom Miluška (4+1) s pozemkom za 16 000 EUR znamenal v roku 2009 splátku 545 EUR. Dnes za to isté platia naši klienti 292 EUR mesačne.

Úroky hypotekárnych úverov sú mimoriadne priaznivé. Ak nepríde k mimoriadnej situácii vyvolanej napríklad vplyvom krízy v Grécku či na Ukrajine, budeme výhody nízkych úrokových sadzieb využívať ešte dlhý rad mesiacov. V roku 2016 očakávame mierny rast úrokových sadzieb. Aj napriek tomuto miernemu rastu zostanú hypotéky mimoriadne lacné a pre zabezpečenie si bývania priaznivé.

Lacné hypotéky

Hypotéky za päť rokov znížili svoju úrokovú sadzbu o viac ako polovicu. V spojení s nízkou cenou nových rodinných domov vytvára hypotéka ideálnu príležitosť pre výhodné zabezpečenie vlastného bývania.

Názov bankyÚrok od
UniCredit Bank1,69%
Slovenská sporiteľňa2,2%
Oberbank2,25%
VÚB Banka2,3%
ČSOB2,35%
mBank2,49%
Tatra banka2,55%
otpbanka2,99%
Prima Banka3,2%
Sberbank3,59%

Aktualizované: 13.4.2015 späť

http://financovanie-rodinneho-domu.ekonomickebyvanie.sk/bulletin1504_33.sk/lacne-hypoteky.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.