Správny čas

Mimoriadne priaznivé okolnosti rozbehli stavbu rodinných domov na plné obrátky. V roku 2014 si svoj stavbu svojho domu objednalo v Ekonomických stavbách rekordné množstvo rodín. Podmienky sú mimoriadne priaznivé a hypotéky sú extrémne lacné.

Správny čas

Lacná hypotéka znižuje splátku za dom o tretinu. Splácať vlastný majetok sa tak stáva podstatne výhodnejšie ako platiť nájom.

Posledných päť rokov bol stavebníctvo najviac stagnujúci obor. Táto stagnácia zakonzervovala veľmi priaznivé ceny materiálov a práce. Rodinný dom je takto možné si dnes zadovážiť sa veľmi dobrú podhodnotenú cenu. V spojení s lacnou hypotékou nastala konštelácia, ktorá je snom každého investora, ktorý túži po vlastnom dome.

Nie je však všetko ružové ako sa na prvý pohľad zdá. NBS prijala rôzne zmeny a jednou z nich je zmena v poskytovaní 100% hypotéky na Slovensku. 100% financovanie už nebude možné získať tak ľahko – banky majú predpísaný podiel 100%-ných hypoték z celkového objemu hypoték, preto podmienky na poskytnutie budú prísnejšie, toto odporúčanie je v platnosti už od 1. novembra 2014. Hypotéka sa má tak stať postupne službou dostupnou pre majetných klientov.

V ďalších rokoch ceny stavieb mierne vzrastú, hypotéky mierne zdražia a budeme musieť prekonať snahu štátu odoprieť hypotéky mladým ľuďom formou 100% hypotéky. Aj napriek týmto zmenám bude priaznivé obdobie pre stavbu trvať ešte niekoľko rokov. Zároveň je veľmi pravdepodobné, že tým úplne najlepším rokom pre stavbu domu bude rok 2015. V tomto roku kumulujú priaznivé podmienky lacných stavieb a nízkych úrokov a zatiaľ sa neprejavia žiadne pripravované zhoršenia pre rok 2016.

Aktualizované: 13.4.2015 späť

http://financovanie-rodinneho-domu.ekonomickebyvanie.sk/bulletin1504_33.sk/spravny-cas.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.